top of page

ЛІТЕРАТУРА ПРО ЖИТТЯ

47992_77520.jpg

  Львів – місто, відоме своєю давньою історією, яка пахне кавою, шоколадом та… вишуканими парфумами львівських пані. Тих надзвичайних жінок, які прославляли свою Батьківщину далеко за її межами. Але, будучи відомими акторками, співачками, мисткинями, кожна з них залишалася в душі звичайною жінкою, яка прагне бути коханою та щасливою.

  Оповідання «Зірка та лев, або Лицедійка» – про Марка Кропивницького. Адже епохи минущі, а кохання – вічне.

  Горбань, С. Зірка та лев, або Лицедійка [Текст] / С. Горбань // Львів. Пані. Панянки : збірка / упор., авт. передм. Н. Нікалео. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2018. – С. 42-89.

Г. Гусейнов. Книга.jpg

 

  У другій книжці пошукових мемуарів читач побуває в місцях Жовтоводської битви, зустрінеться з корифеєм українського театру Марком Кропивницьким, князями Кантакузиними, Кочубеями…
  Матеріал подається як своєрідний аналіз листувань, щоденникових записів, як зворушливий життєпис з уст тих, хто мав нагоду спілкуватися з людьми, які відіграли важливу роль у житті нашої країни.

  Гусейнов, Г. Незаймані сніги : [документальні повісті] : у 3-х кн. Кн. 2 / Г. Гусейнов. – Дніпропетровськ : АРТ-ПРЕСС, 2010. – 560 с.

ukr0001174.jpg

 

  Робота охоплює український літературний процес від давнини до 20-х років нинішнього століття.

  Автор застосував соціологічний принцип у прочитанні літературних явищ, створив наукову номенклатуру українського письменства, якою послуговуються представники всіх літературознавчих шкіл.

  Єфремов, С. 70-ті роки / С. Єфремов // Історія українського письменства / С. Єфремов ; авт. передм. М.К. Наєнко ; худож. В.М. Штогрин. – Київ : Femina, 1995. – С. 353-384.

Безымянный1.png

  Киричок, П.М. Марко Кропивницький : нарис життя і творчості / П.М. Киричок. – Київ : Дніпро, 1985. – 150 с. – (Серія «Літературний портрет»)

 

  Творчість видатного українського драматурга Марка Лукича Кропивницького тісно пов’язана з його діяльністю як актора, режисера, композитора, засновника професійного українського театру.

  Про багатогранність таланту митця, демократичну спрямованість його драматургічної спадщини йдеться у пропонованому нарисі.

Kropyvnytskyj.jpg

 

  «Кропивницький... Скільки спогадів будить у нас це слово,
скільки вражень!

  Генії народжуються рідко. Як квітка алое цвіте раз у сто літ, так розцвітає геній. Попестила нас доля такими квітками на ниві театрального мистецтва, як Кропивницький».

  Так тепло згадували свого вчителя та натхненника ще за його життя відомі українські актори і театрознавці.

  Коломієць, Р. Марко Кропивницький / Р. Коломієць. – Харків : Фоліо, 2018. – 128 с. – (Серія «Знамениті українці»)

7.jpg

  Кропивницький, В.М. Із сімейної хроніки Марка Кропивницького : спогади про батька  / В.М. Кропивницький ; авт. передм. В.О. Сахновський-Панкєєв ; авт. приміт. П. Перепелиця. – Київ : Мистецтво, 1968. – 214 с.


  Книгу написав Володимир Маркович Кропивницький – син корифея українського театру Марка Лукича Кропивницького. Твір побудований на мемуарах, документальних матеріалах.

  У книзі читач знайде багато цікавого з родинної хроніки М.Л. Кропивницького, з його життя на хуторі «Затишок» біля Куп’янська, довідається про зв’язки митця з діячами культури тощо.

Безымянный3.png


  Наведено відомості про  видатних  діячів культури, науки, освіти, церкви, які на різних історичних етапах  опікувалися проблемами духовного відродження і розбудови Української держави.

  Історико-біографічна стаття про Марка Кропивницького не тільки містить енциклопедичні довідки про видатного представника українського народу, а й розкриває його роль у духовному розвитку нації.

  Кропивницький Марко Лукич // Провідники духовності в Україні / ред. І.Ф. Курас. – Київ : Вища школа, 2003. – С. 256-258.

007.jpg

  У монографії простежуються основні етапи національної драматургії й театру від появи на етнічних українських землях перших театральних видовищ до початку ХХ ст., коли вітчизняне драматичне мистецтво переходить на засади нової європейської естетичної системи.

  Значна увага приділяється дослідженню драматургічного доробку  М. Кропивницького, М. Старицького, І. Карпенка-Карого, драматургічного процесу зазначеної доби в цілому.

  Новиков, А. Дитячий театр Марка Кропивницького / А. Новиков // Українська драматургія й театр від найдавніших часів до початку XX ст. : монографія / А. Новиков. – Харків, 2011. – С. 191-200.

NewKraeznavcha00000000909.jpg

  Чимало сторінок монографії присвячено всесвітньо відомим корифеям української культури, які тривалий час жили і працювали на Слобожанщині, – Г. Квітці-Основ’яненку, М. Кропивницькому, Л. Курбасу.
  Значна увага у праці приділяється також діяльності першої в країні дитячої трупи Марка Кропивницького, що була заснована в його садибі на хуторі Затишок (тепер Шевченківський район Харківської області).

  Новиков, А. Слобожанський драматичний театр: нариси історії : до 210-річчя постійного громадського театру в Харкові / А. Новиков. – Харків : ХДПУ, 2002. – 109 с.

220px-Український_театр_і_драматургія.jp

  Новиков, А. Український театр і драматургія: від найдавніших часів до початку XX ст. : монографія / А. Новиков. – Харків : Харківське історико-філологічне товариство, 2015. – 412 с.

  Пропонована праця є ґрунтовною переробкою монографії «Українська драматургія й театр від найдавніших часів до початку ХХ ст.» (2011).

  У полі зору автора шкільна і вертепна драми, діяльність Глухівського, Харківського, Полтавського, кріпацького й західноукраїнського театрів, феномен театру корифеїв, дитячий театр М. Кропивницького, перший постійний театр М. Садовського тощо.

1.png

  Автор прослідковує родовід Кропивницького, пращури якого належали до  найчисельнішого в Україні шляхетного герба Сас, із кінця ХІV століття. 

  Відомо, що деякі трагічні моменти долі родини матері драматурга він  відобразив у своїх п’єсах «Перед волею», «Доки сонце зійде, роса очі виїсть». Але перипетії тієї родинної драми наскільки багатогранні  і тривалі, що заслуговують на цілий серіал. 

  Новиков, А. Учитель корифеїв: життя Марка Кропивницького / А. Новиков. – Харків : ХІФТ, 2019. – 248 с. : іл.

unnamed.jpg

    Новиков, А.О. Художній універсум Марка Кропивницького : монографія / А.О. Новиков. – Харків : Майдан, 2006. – 352 с.

​    У монографії з позицій сьогодення висвітлюється життя і творчість засновника українського професійного театру, класика національної драматургії Марка Кропивницького.

 Оригінальна самобутня спадщина письменника досліджується в аспекті співвіднесення з українською класичною та світовою літературами, невтомної боротьби драматурга за національне відродження України.

9png.png

 

  У монографії розповідається про складний, тернистий життєвий і творчий шлях М.Л. Кропивницького тісно пов'язаний з процесом розвитку української культури.

  Також надається критика творів та характеристики головних героїв.

  Пільгук, І.І. Життя і творчість М. Л. Кропивницького / І.І. Пільгук. – Київ : Радянська Україна, 1960. – 40 с.

v76614_M74V1.jpg

  Преварська, М. Кропивницький Марко Лукич / М. Преварська // Видатні українці. Культура. Мистецтво. Освіта / відп. за вип., ред. М.І. Преварська. – Київ : Велес, 2016. – С. 167-179. – (Серія «Гордість і слава України»)

 

  Довідник містить дані про життя і творчість діячів культури та мистецтва, просвіти: педагогів, письменників, поетів, художників, артистів, співаків, композиторів.

  Всіх тих, хто зробив значний вклад у розвиток нашої культури і освіти, популяризацію України в світі від найдавніших часів до наших днів. Серед них  Марко Лукич Кропивницький.

PostatiUkraine.jpg


 Наведено біографічні відомості про Марка Лукича Кропивницького, стисло висвітлено суспільно-політичні погляди та роль і місце особи в історичному розвитку України.

 Вміщено короткі історичні портрети громадських, політичних і культурних діячів України, починаючи від виникнення Київської Русі й до кінця ХІХ ст.  

  Сокирко О. Г. Марко Кропивницький / О. Г. Сокирко // Видатні постаті в історії України (IX–XIX ст.) : Короткі біографічні нариси. Історичні та художні портрети / В.І. Гусев. – Київ : Вища школа, 2002. – С. 348-350.

53.jpg

  Смоленчук, М.К. Ой літав орел : [історичний роман про життєвий і творчий шлях основоположника українського професійного театру М.Л. Кропивницького] / М.К. Смоленчук. – Одеса : Маяк, 1969. – 282 с.

  В книзі розкривається творча лабораторія Марка Кропивницького як актора і автора широковідомих драматургічних і музичних творів. Викладено багато нових, раніше невідомих фактів, пов’язаних з видатним українським митцем.

  Цікаві сторінки присвячено його учням і вихованцям, майбутнім корифеям – М. Заньковецькій, М. Садовому,   П. Саксаганському та іншим славнозвісним українським акторам.

Безымянный0.png

  Спогади про Марка Кропивницького : збірник / упоряд. П.П. Перепелиці, В.П. Яроша; вступна ст. П.П. Перепелиці; приміт. В.П. Яроша. – Київ : Мистецтво, 1990. – 216 с.

  До збірки увійшли спогади діячів української сцени про життя видатного українського актора, драматурга, організатора театральної справи Марка Лукича Кропивницького.

  Нове видання поповнено матеріалами про Марію Заньковецьку, Івана Карпенка-Карого, Миколу Садовського, Ганну Затиркевич-Карпинську, Панаса Саксаганського.

  В збірнику подано розвідку про родовід родини Кропивницьких.

Без названия.jpg

  Альбом містить в собі документи, фотографії, ілюстрації, уривки з художніх і публіцистичних творів, а також листів засновника Театру Корифеїв, видатного земляка Марка Лукича Кропивницького, його учнів та послідовників, відомих літературознавців, театральних діячів, визначних письменників і послідовників, інші матеріали, що свідчать про творчий шлях цього театру та його спадкоємців від дня заснування до сьогодення. Складається з дванадцяти розділів.

  Театр Марка Кропивницького: минуле і сучасне : альбом / укл. В.П. Шурапов. – Кіровоград : Мавік, 2004. – 221 с. : іл.

koryfei_html_6bd1be16.jpg

  Тобілевич, С. Корифеї українського театру : портрети, спогади / С. Тобілевич. – Київ : Мистецтво, 1947. – 113 с.


  Книга продовжує уславлені традиції театрознавства та мемуаристики. У семи коротких нарисах перед читачем проходять найвизначніші діячі старого українського театру: Марко Лукич Кропивницький, М.П. Старицький, П.К. Саксаганський, М.К. Заньковецька, І.К. Тобілевич, М.К. Садовська, М.К. Садовський.

topska_kropivnizkiy.jpg

  Книга розповідає про життя Марка Кропивницького – видатного драматурга і режисера, керівника й організатора театральних труп, композитора, музиканта, поета, актора.

Його називають батьком українського театру, і це визначення у повній мірі віддзеркалює багатогранну натуру творця і людини.

Мистецький шлях Кропивницького є прикладом високого професіоналізму, громадянського подвигу і самовідданого служіння національному культурному відродженню.

  Топська, Н. Батько українського театру / Н. Топська. – Київ : Книжкова база «Альфа», 2017. – 64 с.

f06dba338e273aeaf424e390f5c57c67.jpg

  Ушаков, Д.О. Кропивницький Марко Лукич / Д.О. Ушаков // Видатні українці / Д.О. Ушаков ; ред. Ю.В. Павленко. – Харків : Фактор, 2008. – С.135. – (Серія «Україна. Вчора, сьогодні, завтра»)

 

 Збірка надає відомості про видатних діячів мистецтва, науки, політики і військової справи; про людей, чиї життя і діла не можуть бути оцінені однозначно.

 Утім, кожний із них зробив значний внесок у становлення й розвиток нашої держави, кожний залишив свій вічний слід в історії України. Один з них Марко Лукич Кропивницький.

15.gif

  Шаров, І. Кропивницький М.Л. / І. Шаров // 100 видатних імен України / І. Шаров. – Київ : Альтернатива, 1999. – С. 210-212.

 

  Книга кандидата історичних наук, народного депутата України Ігоря Шарова репрезентує сто славетних імен України, які є гордістю, славою, духовним надбанням нації.

Серед них Марко Лукич Кропивницький – драматург, актор, режисер, композитор.

5584.jpg
Безымянны454й.png

Біографічна довідка про Марка Лукича Кропивницького.

  Шепель, Л.Ф. Кропивницький Марко Лукич / Л.Ф. Шепель, Д.В. Грузін // Енциклопедія історії України. Т. 5: Кон-Кю. – Київ, 2008. – С. 440-441.

Безымянный00.png

  Шурапов, В. Марко Кропивницький та його спадкоємці : історичний нарис / В. Шурапов. – Кіровоград : КОД, 2010. – 391 с.

​  Перед вами – 125-річний шлях Театру М. Кропивницького, засновано­го ним 27 жовтня 1882 року в Єлисаветграді. Справу корифеїв продовжили учні Марка Лукича, підхопили наступні покоління і, не розгубивши їх, до­несли до сьогодення. Адже людинознавчий аспект творчості корифеїв дає надію на духовне відродження нації, як єдиний порятунок від морального і фізичного знищення.

bukl27-01.jpg

  Путівник по експозиції меморіального музею видатного українського драматурга, актора, режисера, композитора і засновника професійного українського театру Марка Кропивницького.

  Музей розмістився у будинку, в якому майже 20 років життя провів Марко Лукич .

  Експозиція з декількох розділів розповідає про сім'ю актора,  його шлях у мистецтві як засновника першого професійного українського театру.

  Ярош, В.П. Меморіальний музей М.Л. Кропивницького у Кіровограді : путівник / В.П. Ярош. – Дніпропетровськ : Промінь, 1990. – 45 с.

9-2.jpg

   Ярош, В.П. Стежками завіяними :  присвячується 110-річчю заснування М.Л. Кропивницьким класичного українського професійного театру та 10-річчю заснування Меморіального музею М.Л. Кропивницького / В.П. Ярош. – Кіровоград : Облуправління по пресі, 1992. – 100 с.

 

  Історія нашого краю багата на видатні події та імена.

 Звідси пішла у світ ціла плеяда митців театру, якими пишається Україна. Саме їм присвячуються розповіді у книзі. Автору вдалося відшукати і розкрити маловідомі сторінки їх життя і діяльності.

  

МАРКО КРОПИВНИЦЬКИЙ ТА МИКОЛАЇВЩИНА

006.jpg

  Берсон, М.С. Талант Марка Лукича Кропивницького / М.С. Берсон // Тяжіння до духовності: сьогодні, вчора і завжди (проблема театральної інтерпретації української та зарубіжної літератури) : навч. посібник. – Миколаїв, 2007. – С. 23-25.

  

  Микола Семенович Берсон – народний артист України, заслужений діяч мистецтв України, заслужений працівник культури України, доцент, директор Миколаївського академічного українського театру драми і музичної комедії.

   В статті автор розкриває Марка Лукича як актора, який створив цілу галерею різноманітних, неповторних, характерних типів куркулів, поміщиків. Глибиною спостережливості Кропивницький досягав вершини акторської майстерності.

4.png

  Бойченко, В.П. Батько нації та батько театру (Шевченко і Кропивницький) / В.П. Бойченко // Три зошита : вибрані статті та поезії / В.П. Бойченко. – Миколаїв : Можливості Кіммерії, 2011. – С. 113-121. – (Серія «Південна бібліотека»)

  Книга Валерія Бойченка «Три зошита» складається з трьох частин, що мають назву: краєзнавчий зошит, поетичний зошит, публіцистичний зошит.

  Вона пронизана мотивами історії та сучасності рідної Миколаївщини в контексті історії й сьогодення України.

  Автор  порівнює ролі Тараса Шевченка в літературі і Марка Кропивницького в українській культурі.

book-bigoll.jpg

  Бойченко, В. Кропивницький Марко Лукич / В. Бойченко // Шевченківський енциклопедичний словник Миколаївщини : 200-літтю від дня народження Тараса Шевченка присвячується / ред. І.Б. Марцінковський [та ін.]. – Миколаїв : НУК, 2014. – С. 220-222. – (Серія «Шевченкіана Миколаївщини»)

 

  Універсальне науково-довідкове видання. Окремі статті вміщують біографічні довідки учених, письменників, журналістів, діячів культури Миколаївщини, які присвятили Шевченкові свої наукові дослідження, публіцистичні статті, нариси, спогади, літературні твори.

  Подається також матеріал про діячів, пов’язаних із Шевченком та Миколаївщиною, зокрема про Марка Кропивницького.

1.png

  Бойченко, В. Прес русифiкацii та український театр корифеїв / В. Бойченко // З історії словесності Південного Прибужжя : навч. посібник для вузів / В. Бойченко ; ред. В.П. Шкварець. – Миколаїв : ВіД, 2005. – С. 37-42.

  Валерій Бойченко є автором більше ста краєзнавчих та публіцистичних статей, навчального посібника «З історії словесності Південного Прибужжя». В книзі надано відомості про український Театр корифеїв.

0001.jpg

  Листування Марка Кропивницького та Миколи Аркаса.               М. Кропивницький – М. Аркасу // Благословенне святим Миколаєм / В. Жадько. – Київ, 2000. – С. 520.

 

  Видатний поет Миколаївщини Дмитро Кремінь писав, що автор книги Віктор Жадько «...зостанеться в літературі та журналістиці як шляхетний літописець і біограф працелюбів південного краю, з яким піднявся».

  В книзі автор розповідає про історію заснування трупи театру М.Л. Кропивницького у місті Миколаєві.

23.png

  Карпенко, В. Південні шляхи корифеїв / В. Карпенко // Тут біля самого моря : нариси, есе / В. Карпенко. – Київ, 1989. – С. 142-154. – (Серія «Літературні подорожі»)

 

  З південним краєм тісно пов'язані життя і творчість  Миколи Аркаса, Марка Кропивницького та інших видатних особистостей. Про цікаві епізоди з їхнього життя документальні оповідання та есе Віталія Карпенка.

  Прочитавши цю книгу, ви збагатите себе новими знаннями про цих людей, про їхню працю, турботи і тривоги.

3.png

 Ковальова Октябрина Федорівна – миколаївський краєзнавець, дослідник, фольклорист.

 Книга цього автора надає відомості про історію миколаївських театрів та творчість видатних акторів на їх підмостках. Радимо  прочитати коротку біографію Марка Лукича Кропивницького.

   Книга забезпечена іменним покажчиком.

  Ковалева, О.Ф. Кропивницкий Марк Лукич / О.Ф. Ковалева // Очерки истории культуры Южного Прибужья (от истоков до начала XX века) : [монография] : в 3-х кн. Кн. 2. Литература и театр / О.Ф. Ковалева, В.П. Чистов. – Николаев : Тетра, 2001. – С. 197-200.

5.png

 Кухар-Онишко, Н.О. Корифеї українського театру на Миколаївщині / Н.О. Кухар-Онишко. – Миколаїв : Видавництво Ірини Гудим, 2016. – 64 с. : фот. – (Серія «Південна бібліотека») (Серія «Забуті сторінки історії»). – Видано в рамках обласної Програми підтримки вітчизняного книговидання, книгорозповсюдження та популяризації української книги у Миколаївській області на 2011-2015 роки.

Книга розповідає про театральну історію Миколаївщини та корифеїв українського театру – історія родини Тобілевичів, з якої вийшли видатні діячі українського мистецтва: драматург і актор І. Карпенко-Карий, актори     М. Садовський і П. Саксаганський, відома актриса,  співачка М. Садовська-Барілотті.

 Всі вони продовжували славну справу зачинателя українського театру М. Кропивницького і принесли невмирущу славу рідній сцені.

Безымянный556.png

  Мирошниченко, Е.Г. «Здесь было два театра» / Е.Г. Мирошниченко // Литературный Николаев : путеводитель. Вып. 1 / Е.Г. Мирошниченко. – Николаев : Издатель Гудым И.А., 2008. – С. 41-46. – (Серія «Південна бібліотека»)

  Видання розповідає про письменницькі долі, пам'ятні місця, які знайшли відображення в творчості відомих літераторів, чиє життя і творчість тісно пов'язані з містом Миколаєвом. 

  Висвітлюється історія перших миколаївських театрів, відзначається визначна роль Марка Кропивницького в розвитку українського театрального мистецтва.

  Книга ілюстрована рідкісними документами, архівними фотографіями початку ХХ століття.

111.jpeg

  Станішевський, Ю.М. М. Кропивницький і М. Старицький – творці мистецтва сценічної режисури / Ю.М. Станішевський // Миколаївщина в історії України : [книга для читання з краєзнавства] : Ч. 2 / ред. Н.М. Огренич ; упор. В.П. Бойченко. – Миколаїв : МОІППО, 2009. – С. 66-67.

  У збірнику розкрито процес відродження української культури на Миколаївщини, роль театру корифеїв у цьому процесі.

  Надано відомості  про видатного драматурга Марка Кропивницького, письменника Михайла Старицького.

В статті  розповідається про заслуги корифея перед українським народом.

rnn.jpg

  Старовойт, Л.В. Витоки літературної і театральної діяльності на теренах Миколаївщини / Л.В. Старовойт // Письменники Миколаївщини : літ.-крит. матеріали до курсу «Літературне краєзнавство» : навч. посібник. – Миколаїв, 2007. – С. 6-17.

  У навчальному посібнику подано літературно-критичні матеріали. Вони висвітлюють визначальні проблеми творчості письменників Миколаївщини, які пишуть українською та російською мовами.
Основну увагу звернуто на творчість письменників кінця ХІХ – початку ХХІ століття.

  Витоки літературно-театральної діяльності розглянуто побіжно. Розвиток театральної справи на Миколаївщині у ХХ столітті подано оглядово.

20.png

  Твердая, Т.В. Моя родина там, где моя библиотека. Центральная городская библиотека / Т.В. Твердая // Николаевские достопри-мечательности / И.И. Александренко [и др.] ; руководитель проекта В.А. Карнаух. – Николаев : Возможности Киммерии, 2010. – С. 262-272. – (Серія «Південна бібліотека»)

​  Центральна міська бібліотека ЦБС для дорослих міста Миколаєва носить почесне ім'я Марка Лукича Кропивницького.

   Прагнення бути необхідною городянам в епоху змін стало одним з важелів її постійного розвитку.  

 З історією культурного закладу, шанованого городянами, читачів книги знайомить директор ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького – Тверда Тетяна Василівна.

Безымянный121212.png

  Удовенчук, Л.А. Наш земляк – Марко Лукич Кропивницький / Л.А. Удовенчук // Історія. Етнографія. Культура. Нові дослідження : V Миколаївська обласна краєзнавча конференція. – Миколаїв : Атол, 2004. – С. 308-310.

  Миколаївці все більше  виявляють інтерес до історичного минулого тих місць, де живуть. Головним напрямком роботи міських краєзнавців є проведення регіональних конференцій з історичного краєзнавства, видання краєзнавчих праць.

  В матеріалах таких нових досліджень читайте про видатного земляка – Марка Лукича Кропивницького.

Удовенчук.jpg

  Удовенчук, Л.А. З історії рідного краю. Козак отаман Козуб. Сокровища Кантакузиных. Валка чумаків. Молдавка-Козубівка / Л.А. Удовенчук. – Вознесенськ : Вознесенська друкарня, 2010. – 400 с.

  Дитячі роки Марка Кропивницького пов’язані з селом Молдавка нині Козубівка. Про ці роки і розповідає автор в історії Молдавка-Козубівка.

  Дослідження проводив Л.О. Удовенчук – краєзнавець, вчитель історії. Залишив велику краєзнавчу спадщину з вивчення історії Миколаївщини, Доманівки.

bottom of page