top of page

ЦІКАВІ ФАКТИ З ЖИТТЯ ТА ТВОРЧОСТІ

  •  За своє життя Марко Кропивницький зіграв понад 500 ролей. Ще за життя його називали «українським Мольєром» і «українським Шекспіром».

  •  З його ім’ям пов’язане перше прилюдне виконання пісні на слова Тараса Григоровича Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий» (володів голосом широкого діапазону від тенора до басу).

 

 

 

  •  У своїх творах він виступає тонким знавцем душі, висвітлюючи болючі проблеми доби, зображуючи гострі соціальні протиріччя суспільства, що надавало його творчості ідейно-виховної сили. Загалом Марко Лукич написав понад 40 п’єс. Преса порівнювала їх із шедеврами світової літератури, бо в них митець виводить на життєвий кін свого улюбленого героя-селянина.

  •  10 січня 1882 року під його керівництвом відбувся перший виступ українського професійного театру в театрі Бергоньє (тепер – Національний академічний театр російської драми імені Лесі Українки).

  • Заснував відомий Театр корифеїв. М. Кропивницький відомий і як автор ліричних пісень: «За сонцем хмаронька пливе», «Де ти бродиш, моя доле», «Соловейко».

  • Був пристрасним рибалкою та мисливцем. Саме під час риболовлі він і познайомився з Іваном Тобілевичем (Іван Карпенко-Карий), також любителем порибалити.

  • Організував першим на теренах тодішньої імперії дитячий театр, акторами в якому були лише діти.

  •  Марко Лукич Кропивницький має безпосереднє відношення до полотна Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану».  Він позував приятелю для образу напівголого козака-картяра на першому плані.  В образах козаків Рєпін намалював багатьох геніальних сучасників.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • У час, коли більшість населення України було неписьменною і не могла читати твори Тараса Шевченка, Марка Вовчка, Івана Франка та інших українських письменників, театр Кропивницького багато років був одним із головних джерел культурного відродження уярмленої нації, займаючись просвітницькою місією, – ніс правду в народ.

  • Марко Лукич казав, що актор і режисер повинні добре знати життя народу й черпати з нього образи, аби правдиво розкривати психологію сценічного образу.

«Не можна забувати, – згадувала актриса Софія Тобілевич, дружина Карпенко-Карого, – що той потрійний труд, який виконував Марко Кропивницький, будучи одночасно драматургом, артистом, режисером і вчителем цілого гуртка молодих акторів, що цей труд вимагав нелюдських сил, надзвичайного напруження енергії, нервів і здоров’я. Всі актори, яким він допомагав оволодіти технікою гри на сцені, всі його учні, не виключаючи Садовського та Саксаганського, були закохані в Марка Кропивницького, як в артиста, режисера і великої душі людину».

  • Марко Кропивницький часто поступався своїм гонораром для тих численних аматорських труп, де виступав, залюбки приймав у себе різних діячів культури і дозволяв їм жити на своєму хуторі «Затишок» роками, на повному пансіоні. Марко Кропивницький при нагоді допомагав бідним акторам і селянам.

  •  Він являв собою приклад громадського подвигу людини. Відомий факт, коли імператор Олександр II, в захопленні від акторської майстерності, під час гастролей театру в Санкт-Петербурзі запропонував М. Кропивницькому грати в імператорському театрі, що давало змогу актору безтурботно й заможно жити, – він рішуче відмовився.

 

«Не потрібно мені ні срібла, ні золота, ні слави, ні пошанівок... Зрадити своєму народові, піти у найми тут «властям предержащим», які мову нашу не визнають і хочуть знищити? Ніколи! Краще буду працювати на милій моїй Україні на повну, Богом дану мені силу, а там вже нехай цінують, що я залишив», – так сміливо висловлювався «батько українського театру» – Кропивницький, бо рідна Україна була для нього понад усе!

За матеріалами статей:

Білоконь К. Батько театру світового рівня: що необхідно знати про Марка Кропивницького?; Кропивницький І. Так народилась безсмертна пісня

9.png

СЕРІАЛ «ГРА ДОЛІ»

   З 2005 року студія «ВІАТЕЛ» розпочала зйомки серіалу документальних фільмів «Гра долі». Його засновниками стали Василь Вітер, Наталка Сопіт та Олег Туранський. За період існування цього серіалу над ним працювало понад 15 авторів, 5 режисерів. Ведуча Наталка Сопіт і кінооператор Георгій Кривошеєнко.  Дикторський голос Тарас Денисенко. Понад 50 героїв – історичних постатей – стали персонажами серіалу. Фільми із серіалу «Гра долі» стали лауреатами багатьох конкурсів та фестивалів.

 

   В 2009 році створено серії:

–  Історія кохання Марка Кропивницького, видатного театрального діяча: драматурга, режисера, актора і його першої дружини – Олександри, яка померла у молодому віці.

–  Історія становлення Марка Кропивницького як видатного театрального діяча, заснування ним театральних труп, які згодом дістали назву «Театру корифеїв», історія його непростого особистого життя.

–  Історія другого одруження Марка Кропивницького з Надією Гладушенко, яка була набагато молодшою за нього і з якою він прожив останні роки свого життя.

МАРКОВІ  ДУБИ

   В музеї-заповіднику «Хутір Надія» на Кіровоградщині ростуть посаджені Марком  Кропивницьким велетні-дуби.

 

«МАРКОВІ ДУБИ»

Дуби ростуть поволі, неквапливо;
Хто садить дуба, – той його, можливо,
І не побачить вищим, аніж сам.
Це – дар майбутнім, скажемо, літам,
Привіт іще незнаним поколінням,
Весна, в тумані схована осіннім.

Та він садив, усатий чародій,
Роботі сам радіючи своїй,
Співаючи – звичайно, випадково –
Улюблене: «Зеленая діброво…»

І от ростуть за нашої доби
В добу колишню саджені дуби,
Розкрилюються вітами широко,
Лапатим листям юне тішать око, –
Ну, а старим нагадують ті дні,
Коли були заковані пісні,
Стогнало в путах українське слово
І дерзновенну сміливість Маркову
Та молодих його товаришів
Ще у колисці царський псар душив...

Не задушив! Не для тісної зали –
Вони, одважні, для народу грали,
І кращою з найкращих нагород
Було визнання, що їм склав народ.

Ростуть дуби, купають в небі віти,
А навкруги, немов веселі діти,
Дубки та липки зводяться рясні…
Співає молодь молоді пісні –
І, сповнені зичливості й любові,
Дуби над нею шелестять Маркові.

 

 

                                                                                         Максим Рильський

in-text-Копия_IMG_2135.jpg
duby.jpg
bottom of page