top of page

На згадку про невинно убієнних голодом, на схилах Дніпра в 2008 році був зведений меморіальний комплекс.  Був створений Державний музей «Меморіал пам'яті жертв голодоморів в Україні».

Територія Меморіалу складається з трьох основних частин: Свічка пам'яті, Зал пам'яті і символічні "чорні дошки", на яких можна прочитати назви населених пунктів, які постраждали в роки Голодомору.

На початку алеї, при вході в Меморіальний комплекс можна побачити скульптурну композицію «Ангели скорботи» - це охоронці душ померлих в страшні роки Голодомору.

У центрі площі знаходяться «Жорна долі».  З одного боку, вони символізують джерело життя - невід'ємний атрибут українського селянина, який споконвіку вирощував і перемелював зерна на борошно.  З іншого - жорна - це символічні годинник історії, образ 24 годин, коли протягом доби в роки Голодомору помирало 24 000 голодуючих.

До центру Меморіалу веде бруківка, яка імітує родючі українські чорноземи.  Це і є головна площа комплексу - «Рілля пам'яті».

У центральній частині площі розташована скульптурна композиція «Гірка пам'ять дитинства».  П'ять пшеничних колосків в руках дівчинки символізують сумнозвісний «Закон про п'ять колосків».

Голодних селян, які збирали на полі залишені після жнив колоски, звинувачували в розкраданні колгоспного майна і присуджували до 10-ти років позбавлення волі з конфіскацією майна або до розстрілу.  Виключення не робили навіть для дітей і людей похилого віку, яких затримували з декількома колосками або замерзлими картоплинами, знайденими на колгоспному полі.

 

 

Центральною частиною Меморіалу є Свіча - символ пам'яті українського народу про пережиті трагедії.  Вона - пам'ятник відродженої України усім жертвам тих жахливих подій.  Висотою понад 30 метрів.  Свічка прикрашена скляними хрестами різної величини, що символізують душі померлих від голоду.

Малі хрести - душі маленьких дітей, хрести більшого розміру символізують душі дорослих.  Основа Свічі - чотири чорні металеві хрести з фігурами бронзових лелек, які є символом українського національного відродження.

У Залі пам'яті відвідувачі мають можливість вшанувати пам'ять убитих голодом, запалити свічку і вдарити в дзвін.

 

У Залі представлені томи Національної книги пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні.  Кожен бажаючий має можливість отримати інформацію про жертви Голодомору в тому чи іншому населеному пункті України, заповнити «Анкети обліку жертв Голодомору 1932 - 1933 років в Україні» і надати інформацію про своїх рідних, які загинули від голоду.

Протягом 20-40 хвилин на екранах, розташованих по колу Зали, відвідувачі можуть подивитися відеофільми про Голодомор і дізнатися правду про ці жахливі часи.

З Зали пам'яті відвідувачі направляються до Алеї «Чорні дошки України» по сходах спогадів, де на гранітних плитах розміщені слова очевидців і дослідників Голодомору 1932-1933 рр.

Національний музей «Меморіал пам'яті жертв голодоморів в Україні» став центром увічнення пам'яті людей убитих голодом.  Правда про голодомори поступово повертається в пам'ять народу.

23.png
bottom of page